Alex Dowsett, jediný profesionální cyklista s hemofilií

Tagy:
Alex Dowsett, jediný profesionální cyklista s hemofilií>

Hemofilie je vrozené onemocnění srážení krve. Projevuje se vznikem krevních výronů a omezenou schopností organismu zastavit krvácení. Profesionální cyklistika, jejíž pravidelnou součástí jsou pády, je proto pro Alexe Dowsetta velmi riskantní. Po vážnějších pádech mu hrozí vykrvácení, pokud by nedostal včas potřebný lék.

Britský cyklista se navzdory nemoci vypracoval na elitního sportovce a jeho příběh je unikátní. Dokonce je šestinásobným národním šampionem v časovce a časovkářskou etapu vyhrál i na závodech Giro d'Italia a Okolo Polska. Po týmech Sky, Movistar a Kaťuša-Alpecin aktuálně obléká cyklodres týmu Israel Start-Up Nation.

V kaluži krve

Alex Dowsett téměř po celé dětství nevěděl, proč má problémy s krvácením. Rodiče si mysleli, že to může být leukemie. Jednou se kousl do rtu a způsobil si malou ranku. Krev se mu začala srážeť, ale ráno ho rodiče našli v kaluži krve. Potom už jeden z lékařů správně diagnostikoval, že trpí hemofilií. Jde o mimořádně vzácné onemocnění, které postihuje v průměru jednoho člověka z deseti tisíc.

Nemoc ovlivnila celé Dowsettovo dětství. Někteří rodiče odmítali jeho pozvaní na dětské oslavy. Anebo nechtěli, aby chodil do školy spolu s jejich dětmi. Obávali se, že je hemofilie spojená s HIV či hepatitidou. Naštěstí medicína pokročila a od střední školy si Dowsett začal píchat injekce každý druhý den, což dělá doteď.

Víc se hýbat, víc být

Nemoc mu znemožnila věnovat se kontaktním sportům, a tak začal plavat. A postupně přešel na cyklistiku. Dnes je úspěšným sportovcem a na sociálních sítích ho sledují desetitisíce lidí. Informuje veřejnost o hemofilii a založil charitativní organizaci Little Bleeders na podporu tisíců mladých hemofiliků ve Velké Británii.

„Samozřejmě že zápasit v boxerském ringu anebo běhat po ragbyovém hřišti není pro nás hemofiliky moudré. Ale nečinnost a hraní Playstation je stejně nebezpečné,“ uvedl britský cyklista pro web Cyclist.uk. Nejen hemofilikům chce vštěpit svůj odkaz a motto organizace Little Bleeders: „Víc se hýbat, víc být.“