Bora už nespoléhá jen na Sagana

 
 
Úvod > Blog > Bora už nespoléhá jen na Sagana
 

Bora už nespoléhá jen na Sagana

Pátek, 27 říjen 2017

Mohlo by se zdát, že tým Bora-hansgrohe se v příští sezonně opět soustředí především na zopakování úspěchů Petra Sagana. Trojnásobný mistr světa si v německém týmu nepochybně i nadále užije výlučné postavení, ale Bora se v sezoně 2018 také konečně hodlá výrazněji prosadit v celkovém pořadí závodů Grand Tour. Letošní bilance je v tomto směru poněkud neuspokojivá. Částečně se na této skutečnosti podepsalo dlouhodobé zranění Leopolda Königa. A také nevyrovnanost formy Rafala Majky.

Vedení týmu Bora-hansgrohe na příští sezonu výrazně posiluje. Největší naděje vkládá do italského mladika Davida Formola, který do svých pětadvaceti let už stihl deváté místo na španělské Vueltě a desáté na italském Giru. Nejprve si zopakujme letošní bilanci týmu Bora-hansgrohe z pohledu celkových pořadí v závodech Grand Tour. Elitní desítce se v nich žádný reprezentant německé stáje ani nepřiblížil. Giro – 16. místo (Patrik Konrad), Tour – 15. místo (Emanuel Buchman), Vuelta – 39. místo (Rafal Majka). Tahle bilance překvapuje zejména v případě vysoce ambiciozního Poláka. V sezoně 2018 se má mnohé změnit. Do bojů o elitní desítku v některém ze závodů Grand Tour by měl po roční pauze zasáhnout uzdravený Leo König. Vedení Bory se však nehodlá spoléhat jen na Königa s Majkou.  Díky příchodu Formola nepochybně vzroste vnitřní konkurence.  

 

Oblíbený Cannondale                              

Do perspektivního Davida Formola se vkládají velké naděje. Bora o mladého Itala velmi stála a získala ho zejména kvůli krizi ve stáji Cannondale. V americkém týmu Jonathana Vaughterse byl Formolo spokojený, ale vlekoucí se  nejasnosti v otázce budoucnosti ho nasměrovaly jinam, byť přiznává, že atmosféra v Cannondalu se mu zamlouvala. „Ten tým se od většiny ostatních liší. Závodníci tam mají možnost předvést svůj nejlepší výkon. To je klíčový faktor úspěchu. V Cannondale-Drapac se snaží zmírnit stres na minimum. Úspěch v cyklistice není o přísnosti týmových pravidel. Pokud si obujete jednu botu červenou a druhou zelenou, váš výkon to neovlivní. V týmu chápou, že závodník je člověk a jako takový potřebuje projevit svou individualitu. Díky pestré sestavě jezdců různých národností dochází v Cannondalu ke směsici různých kultur a také kvůli tomu jsem měl atmosféru v tom týmu rád,“ přiznává Davide Formolo. Italský cyklista ovšem odchází. Rozhodl se pragmaticky. „Po kvalitním výkonu na Liége-Bastogne-Liége a Giro d´Italia se mi ozvalo více týmů. Mohl jsem si vybírat. Zvolil jsem Boru-hansgrohe, protože je to mladá sestava a vytyčuje si dlouhodobé cíle. Sagan je samozřejmě velké jméno, v současné světové cyklistice vlastně úplně největší. Tým podepsal také Petera Kennaugha (pozn. dosud Sky) a Daniela Osse (pozn. dosud BMC). A teď tedy přicházím také já. Budeme velmi silní,“ je přesvědčený Davide Formolo.

 

 

Restart kariéry

Stojí za připomenutí, že zmíněný osmadvacetiletý Peter Kennaugh je olympijským vítězem a mistrem světa ze stíhacího závodů družstev na dráze – z roku 2012. Vyneslo mu to titul OBE – Řád britského impéria. Od sezony 2013 se věnuje silniční cyklistice v týmu Sky. Rodák z ostrova Man letos zvítězil v etapě Critéria du Dauphiné s cílem na obávaném Alpe d´Huez. Ani toto pozoruhodné prvenství však nepřesvědčilo Dave Brailsforda, aby ho nominoval do sestavy pro Tour de France. Odchod z týmu Sky je logickým vyústěním.

Také  Daniel Oss přichází do Bory restartovat svou cyklistickou kariéru. Provází ho pověst kvalitního klasikáře, který v případě potřeby dokáže podpořit ambice kolegů. Rozjížděl spurty pro Elia Vivianiho, v příští sezoně se jistě zařadí do „vláčku“ podporujícího finiše Petra Sagana. Současně se nezalekne ani situace, kdy je nutné vzít odpovědnost za výsledek týmu. Svědčí o tom několik umístění v elitní desítce v prestižních klasikách, z nichž vyčnívá třetí místo v belgické E3-Harelbeke z roku 2013. O kvalitách Osse svědčí i skutečnost, že byl týmem BMC pravidelně nominovaný do šestičlenných sestav pro týmovou časovku na světových šampionátech. V roce 2014 se stal mistrem světa společně s Petrem Velitsem. Zlatou medaili vybojoval i na šampionátu o rok později.

 

Text: Manfred Strnad     

Foto: CN

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze