Didi Senft - „ďábelský“ cyklistický fanoušek a designér

Tagy:
Didi Senft - „ďábelský“ cyklistický fanoušek a designér>

Němec Dieter „Didi“ Senft je zřejmě nejznámějším cyklistickým fanouškem. Každoročně běhá kolem cyklistů v červeno-černém kostýmu ďábla, s trojzubcem v ruce, s rohama na hlavě a se šíleným výrazem v očích.

Jeho příběh dokazuje, že sny jsou uskutečnitelné. Didi v mládí závodil na amatérské úrovni a patřil k nejlepším cyklistům okresu. Obdivoval a navštěvoval Závod míru označovaný jako Tour de France východu. Jenže vyrůstal v nesvobodě a mrzelo ho, že se na kole nemůže podívat také do západního světa.

Více než 25 krát na Tour de France

Po pádu Berlínské zdi se otevřel svět možností. Didi tři roky šetřil peníze a v roce 1993 zažil první Tour de France na vlastní kůži. Od té doby vynechal jen rok 2012 - ze zdravotních důvodů. Fandí jako nikdo jiný, stal se „ďáblem“. Kostým ďábla symbolizuje pekelnost a nesnesitelnost závěrečných metrů před vrcholem kopce nebo před cílem.

Dieter Senft je extravagantní milovník cyklistiky. Originalita ve spojení s exhibicionismem mu pomáhá ke sponzoringu od menších firem i k finančním darům od podporovatelů. Peníze využívá k nízkonákladovým cestám za cyklistikou. Ve své nejlepší formě absolvoval víc než sto akcí za rok.

Většinou se přesouvá ve speciální dodávce. Spí v ní, nebo nocuje pod širým nebem. V průběhu Tour de France zhubne šest až osm kilogramů, protože konzumuje jen konzervy, paštiky a chléb. Spotřebuje desítky litrů barvy na vytváření obrazců na silnici, zejména symbolů trojzubce. Vyhledává vedlejší části trasy, vyhýbá se velkým davům, aby měl dostatek prostoru na své typické pobíhání. Cyklisti ho vnímají většinou pozitivně, někteří však i negativně. Nikdy ovšem nezpůsobil vážnou kolizi a cítí se být součástí cyklistické rodiny.

O napodobení El Diabla se snaží různí konkurenti, a tak vznikají jeho kopie. Originálnější přístup zvolil portugalský příznivec Riccardo, který fandí v kostýmu anděla. Začal na Tour de France 1996. Žádný jiný fanoušek však nedosáhl takové proslulosti a slávy jako Didi Senft, který vystoupil už ve více než padesáti televizních relacích a psali o něm populární časopisy i weby z celého světa.

Muzeum cyklistických kuriozit

Ďábel si v roce 2004 splnil další sen a otevřel si v německém městečku Storkow muzeum s více než 120 cyklistickými kuriozitami. Vyrobil například nejvyšší pojízdný bicykl (808 centimetrů) či nejdelší jízdní kolo (38 metrů) na světě. Sbírka také obsahuje největší pojízdnou kytaru na čtyřech kolech, největší rikšu či tříkolku i bicykly, které patřily známým osobnostem. Specialitou je nejbláznivější kolo, které funguje opačně. Když zatočíte řidítky doleva, jedete vpravo.

Didi je možná blázen, možná génius, ale jisté je, že miluje a oživuje cyklistiku. V budoucnu ho mohou nahradit vnoučata, která s ním občas jezdí na závody a mění se tam na malé „dábly“.