Dumoulin vyhrál jubilejní Giro - cyklistika si může gratulovat!

 
 
Úvod > Blog > Dumoulin vyhrál jubilejní Giro - cyklistika si může gratulovat!
 

Dumoulin vyhrál jubilejní Giro - cyklistika si může gratulovat!

Pondělí, 29 květen 2017

Jubilejní 100. ročník Giro d´Italia nabídl díky promyšlenému itineráři dramatickou podívanou do posledních etapy - závěrečné časovky v ulicích Milána. Tom Dumoulin z týmu Sunweb ztrácel před poslední třicítkou kilometrů 53 vteřin na Naira Quintanu z Movistaru. Dokonce se nacházel až na 4. místě průběžné klasifikace – tedy mimo stupně vítězů. Tento skvělý časovkář si přesto dojel v Miláně pro největší triumf své dosavadní kariéry. Lze říci, že zaslouženě. A také je možné konstatovat, že v souvislosti s jeho prvenstvím si může gratulovat světová cyklistika jako celek. Před rozhodující jízdou existovala řada důvodů proč si přát, aby se v koncovce Gira podařilo šestadvacetiletému Nizozemci vývoj závodu otočit a růžový dres vítěze definitivně získat.

Jedním ze zásadních důvodů je Dumoulinovo nepopiratelné charisma a vystupování na veřejnosti. Lídr stáje Sunweb má potenciál přitáhnout k cyklistice pozornost nejen „skalních“ fanoušků, ale také zvýšit její popularitu v širším měřítku. Cyklistika v nedávné době ztratila dobrou pověst kvůli dopingovým skandálům. Výsledkem byl odliv sponzorů, zánik závodů a nechuť rodičů podporovat své děti v zájmu o cyklistiku. Globální popularitu jí svého času mimořádně pozvedl Lance Armstrong. Bez ohledu na to, jaké k tomu použil prostředky. Za jeho éry sledovaly Tour de France desítky milionů diváků po celém světě, kteří jinak o cyklistiku neprojevovali valný zájem. K televizním obrazovkám je přítáhl Armstrongův příběh a charisma. Jeho pád pak způsobil odpor k cyklistice u velké části světové veřejnosti. Silniční cyklistika se však znovu nadechuje, což například ukazuje i reálná snaha obnovit etapový podnik Deutschland Tour.

Cyklistice nepochybně mohou pomoci noví a především přitažliví hrdinové. Tom Dumoulin takovým typem osobnosti nepochybně je. Postavou připomíná Miguela Induraina, pětinásobného vítěze Tour de France z let 1991 – 1995. Na rozdíl od něho však závodí odvážněji. Atraktivně pro diváky! Nekalkuluje jen se svou převahou v časovce, ale snaží se útočit i v horách. Jeho ofenzivní styl závodění vytváří napínavé situace. Útočí, když cítí, že na to v ten okamžik má a zjevně nekalkuluje s tím, že by mu zítra mohlo „těch sto dnešních wattů navíc“ chybět. Předvádí totální cyklistiku! Navíc – jeho styl jízdy lahodí oku. Dramatický průběh a zvraty jubilejního Gira jsou do značné míry jeho zásluha. Tak zajímavá Grand Tour se již dlouho nekonala!

Přitažlivost sportu tvoří kromě výkonů v neposlední řadě také vystupování jeho hrdinů na veřejnosti. Jejich způsob vyjadřování, jazyková vybavenost, schopnost zajímavě odpovědět na otázky novinářů. Tom Dumoulin je v tomto směru příkladem moderního profesionála. Na rozdíl od mnoha jeho soupeřů, kteří dají dohromady sotva jednu souvislou větu – a navíc jen ve své mateřštině. Tom Dumoulin může pověst cyklitiky v očích světové veřejnosti výrazně zlepšit.

 

Text: Manfred Strnad      Foto: RideShimano

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze