Froome našel přemožitele, množí se favorité Tour...

 
 
Úvod > Blog > Froome našel přemožitele, množí se favorité Tour...
 

Froome našel přemožitele, množí se favorité Tour...

Pondělí, 12 červen 2017

Etapový závod Critérium du Dauphiné tři týdny před startem Tour de France tradičně nastavil zrcadlo pelotonu a odhalil naděje favoritů. Závod Dauphiné je považovaný za mimořádně důležitý test. Chris Froome – vítěz Tour z let 2013, 2014 a 2016 - vždy v těchto sezonách nejprve triumfoval v „malé“ Tour de France, jak se Dauphiné přezdívá. Ve včerejším dojezdu závěrečné horské etapy na Plateau de Solaison však lídr týmu Sky neodolal náporu soupeřů a v celkové klasifikaci se nedostal ani mezi nejlepší trojici. Stupně vítězů opanovali Jacob Fuglsang z Astany, Richie Porte v dresu BMC a Dan Martin z QuickStepu. Froome by v červenci nepochybně rád tradici prolomil a obhájil loňské suverénní prvenství v Tour de France navzdory aktuálnímu neúspěchu. Necelý měsíc před vrcholem sezony však vyhlašuje, že hlavním favoritem Tour je pro něho letos Richie Porte.

Finální etapa Critéria du Dauphiné měřila pouhých 115 kilometrů, ale trasa vedoucí přes čtyři vysokohorské průsmyky s celkovým převýšením 3700 metrů brutálně odhalila současnou formu jezdců připravujících se na Tour de France. Výsledky Dauphiné jistě nelze přeceňovat, protože například Alberto Contador pojal závod vyloženě jako přípravu a vůbec nic si nedělal z toho, že mu soupeři v cílovém stoupání rozhodující etapy na Plateau de Solaison ujeli. Stejně tak celý tým australské Oriky v sestavě s Romanem Kreuzigerem ještě zjevně nepředvedl optimální výkony. O to víc se čeká, jak si týmy povedou od 1. července, kdy Tour de France zahajuje prologem v německém Düsseldorfu. Výsledky Dauphiné nelze také přeceňovat z toho důvodu, že někteří spolufavorité Tour zvolili jinou formu závěrečné přípravy na Tour – právě probíhající závod Okolo Švýcarska. Konkurence  v 69. ročníku Critéria du Dauphiné však letos představovala tak vysokou kvalitu, že hledat mezi ní budoucího vítěze 104. ročníku Tour de France je zcela namístě.

Jakob Fuglsang se k prvenství v Dauphiné probojoval v prudkém cílovém stoupání na Plateau de Solaison. Jeho vítězství je velkým překvapením. Ve stáji Astana dosud spíše sloužil lídrům jako domestik, byť má za sebou umístění v elitní desítce na Tour de France. „Do startu Tour de France zbývá ještě dlouhá doba. Jsem však velmi spokojený se svou současnou výkonností,“ říká Fuglsang. „Uvidíme, jestli forma nepřišla příliš brzy. Před Tour už musím v tréninku ubrat. Vypadá to, že vytvoříme dvojici lídrů společně s Fabiem Aruem,“ předpovídá budoucí strategii týmu dánský cyklista.

Heroický výkon podal včera Richie Porte, ale „zaspal“ v předposledním výjezdu dne na Col de la Colombiér, kde mu ujel dosud druhý v průběžném pořadí Chris Froome. Australan pak musel ztrátu sám dotahovat proti přesile Froomeovy skupiny. Porte v dresu lídra vjížděl do poslední desítky kilometrů závodu s více než minutovou ztrátou a navzdory super výkonu žlutý trikot ztratil – byť pouze o bonifikačních 10 vteřin, které Fuglsang získal jako vítěz etapy. „Wattová data odhalila, že jsem jel pětadvacet kilometrů pod závěrečný kopec úplně naplno – jako při časovce,“ vysvětlil v cíli Porte. Přesto v téměř dvanáctikilometrovém výjezdu na Plateau de Solaison dokázal předjet celou plejádu skvělých vrchařů – Valverdeho, Arua, Contadora a nakonec i Froomea. Nestačilo to jen na Fuglsanga. „Prohrát takový závod o deset vteřin je samozřejmě zklamání. Od začátku poslední etapy bylo jasné, že některé týmy si nepřejí, abych vyhrál a dokonce kvůli tomu obětovali vlastní ambice. Vypadalo to, že se ani tolik nesnaží závod vyhrát, jako spíš potopit moje šance na vítězství. K závodění to ovšem patří. Je to poučení směrem k Tour de France. Hodně jsme se tím jako tým naučili. V každém případě jsem spokojený se svou výkonností v horách,“ zhodnotil situaci dvaatřicetiletý Porte.

 

Chris Froome ovšem uvedl jeho „nářky“ na pravou míru. „V takové situaci jako Richie jsem se ocitl mnohokrát. Zdá se vám, že ze žlutého trikotu vás chce vysvléknout celý svět. Richieho tým si nepočínal moc dobře takticky a on sám si v tomto směru taky nevedl nejlépe,“ pustil se do kritiky bývalého týmového kolegy Froome. „Richie je však pro mě největším favoritem Tour. Ukázal, že je momentálně nejsilnějším cyklistou,“ uznal lídr stáje Sky.

 

Se třetím místem v Critériu du Dauphiné byl velmi spokojený Dan Martin. Získal ho o pouhou vteřinu před Froomem. „Wow - to byla etapa! Epický den, doufám, že se takhle agresivně bude závodit i při Tour de France,“ neskrýval nadšení irský cyklista ve službách belgické stáje QuickStep. Jeho slova více než naznačují nepředvídatelnost nadcházejícího cyklistického svátku. Mnozí odborníci předpovídali nudný průběh Tour, když se obávali Froomeovy přílišné suverenity. Ukazuje se však, že 104. ročník Tour de France může nabídnout podobně napínavou podívanou jako květnové Giro d´Italia.

 

Text: Manfred Strrnad      Foto: Internet

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze