Froome se dočkal, Contador zakončil kariéru stylově

 
 
Úvod > Blog > Froome se dočkal, Contador zakončil kariéru stylově
 

Froome se dočkal, Contador zakončil kariéru stylově

Pondělí, 11 září 2017

Před šesti roky oblékl Chris Froome červený trikot lídra španělské Vuelty poprvé. Snahu o celkové vítězství však v roce 2011 do vítězného konce nedotáhl, když skončil druhý za Juanem Cobem. Čtyřnásobnému vítězi Tour de France se podařilo závod Okolo Španělska ovládnout až letos. Rozhodující krok k historickému prvenství učinil ve 20. etapě s cílem na Angliru – jednom z nejtěžších stoupání, na jakém cyklisté – silničáři měří své síly. Froome dojel do cíle předposlední etapy třetí, těsně za vítězem Albertem Contadorem (Trek-Segafredo), který úžasným sólem na Angliru zakončil svou profesionání kariéru. Dominanci Froomova týmu Sky podtrhl druhým místem jeden z jeho klíčových domestiků Wouter Poels, který se i díky výkonu v závěrečné horské etapě probojoval do elitní desítky celé Vuelty.

 

Chris Froome se stává prvním britským cyklistou, který Vueltu vyhrál. Historický okamžik podtrhuje i skutečnost, že se mu to podařilo pouze měsíc po vítězné Tour de France. Podobný vítězný double (Tour - Vuelta, nebo Giro – Tour) byl naposledy k vidění v podání Marka Pantaniho.   „Pirát“ dokázal triumfovat na Tour pouhé čtyři týdny po vítězném Giru v roce 1998. Vítězné double Tour – Vuelta v „éře před Froomem“ je dokonce ještě o dalších dvacet roků starší! V roce 1978 se takto prezentoval Bernard Hinault.  V té době se však Vuelta konala na jaře se závěrečnou etapou 14. května a tedy s příjemnými dvěma týdny odpočinku před další Grand Tour navíc. V tom roce vyjeli cyklisté na trať prologu Tour de France 29. června - přestávka mezi Vueltou a Tour byla tedy šest týdnů. V současném termínu – měsíc po Tour de France - se Vuelta Espaňa pořádá od roku 1995 a Froome se stává prvním jezdcem, který dokázal triumfovat v obou závodech ve stejné sezoně.

 

 

Chris Froome absolvoval Vueltu s jediným výkyvem. Den po vítězné časovce ztratil pak v 17. etapě s cílem na vrcholu stoupání Los Machucos dvacet vteřin na největšího konkurenta Nibaliho (Bahrain-Merida). Ale ani toto v podstatě drobné zaváhání mu v celkovém triumfu nezabránilo. „Je to absolutně neuvěřitelný pocit vyhrát Tour i Vueltu takhle krátce po sobě. V přípravě jsme se na tento double cíleně zaměřili a všechno nám perfektně vyšlo. Celý tým mě po celou dobu skvěle podporoval,“ radoval se v cíli na Angliru dvatřicetiletý Brit. V rozhodující etapě dokázal společně s Wouterem Poelsem „odpárat“ všechny své největší konkurenty. Alberto Contador mezi ně kvůli ztrátě z úvodu Vuelty nepatřil. Mohli si dovolit nechat ho odjet. V mimořádně prudkém a 12 km dlouhém stoupání s maximálním sklonem až 26 stupňů (!) jejich tempu nestačil nejprve Vincezo Nibali, posléze ani Wilco Kelderman (Sunweb) – neúspěšně bojující o udržení třetího místa celkově - a v závěru ani Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin). Ruský cyklista se však výkonem na Angliru dokázal na úkor Keldermana probojovat na stupně vítězů celé Vuelty.

 

V horském finále na Angliru dokázal dvojíci Poels – Froome odolat jediný Alberto Contador. A uhájit svůj nejprve drtivý náskok alespoň o pár vteřin. Mohlo se zdát, že jezdci stáje Sky nechtějí  Albertovi jeho loučení s kariérou pokazit a v závěru na něho již tolik nedotírali. „Jeli jsme absolutně naplno a snažili jsme se Alberta dostihnout,“ upozornil v cíli Froome. „Nepodařilo se nám to a velmi Albertovi k vítězství v tomto mimořádně těžkém stoupání gratuluji,“ dodal rodák z africké Keni. „Nemohu si přát lepší závěr své kariéry,“ zářil pak Pistolero, který věrný své přezdívce proťal cílovou linii na Angliru s tradičním vítězným gestem. Alberto Contador překypoval radostí, přestože mu třetí místo v celkovém pořadí nakonec o několik vteřin uniklo. Zakarin se v závěrečných kilometrech uměl potrápit...

Alberto Contador si však zjevně svůj poslední cyklistický závod užíval. „Z povzbuzování fanoušků jsem měl husí kůži. Na Angliru mě hnali vzhůru, ale kvůli mokrému povrchu to nebylo vůbec jednoduché. Nemohl jsem šlapat vstoje s takovou razancí jako obvykle, ale naštěstí se na silnici objevovaly i suché úseky,“ popsal Contador závěrečný horský úsek své kariéry. O tom, že mu vítězství Froome s Poelsem nedarovali, svědčí i počínání lídra stáje Sky v poslední etapě s cílem v Madridu. Chris Froome prožil závěrečných 117 km okolo hlavního města Španělska i triumfální kroužení jeho ulicemi v oslavném duchu, nicméně si ještě zaspurtoval alespoň o dva body, které na cílové čáře získal jedenáctým místem a díky tomu vybojoval i zelený dres bodovací soutěže před Matteo Trentinem (QuickStep), kterému k zisku cenného dresu nestačilo ani čtvrté etapové vítězství v 72. ročníku Vuelty. Celkový vítěz Froome si klidně mohl dovolit zelený dres gentelemansky přenechat soupeři, ale jasně ukázal, že v dnešní profesionální World Tour si nikdo nic nedaruje.


Text: Manfred Strnad            

Foto: CN

 

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze