Jak koronavirus zasáhl profesionální cyklistiku?

Tagy:
Jak koronavirus zasáhl profesionální cyklistiku?>

Desítky profesionálních cyklistů odstartovaly sezonu tradičně v lednu a na začátku února. Například Richie Porte v Austrálii a Peter Sagan v Argentině. Koronavirus však už v lednu způsobil odložení čínských závodů Tour of Hainan. V závěru února se objevily první obavy o možném odložení a zrušení jarních akcí v Itálii.

Koronavirus v pelotonu

Tyto obavy ještě posílily, když se potvrdily první případy nákazy přímo v pelotonu. Akci UAE Tour ve Spojených arabských emirátech předčasně ukončili a otestovali všechny účastníky.

Týmy UAE Team Emirates, Cofidis, Groupama-FDJ a Gazprom-Rusvelo zůstaly v hotelové karanténě, když pozitivní test mělo šest členů týmu. I hvězdný sprinter Fernando Gaviria a jeho pomocník Maximiliano Richeze. Jezdci dostali během karantény v hotelu herní konzole nebo stacionární kola. Mezitím se první elitní týmy začaly odhlašovat z následujících závodů.

Zrušení italských závodů

Na začátku března oznámili organizátoři zrušení většiny italských závodů. Zrušená byla oblíbená klasika Strade Bianche, která vede částečně po prašných cestách, nejdelší klasika  a první z pěti monumentů sezony Milano – San Remo (298 kilometrů), též etapový závod „spojující dvě moře“ Tirreno – Adriatico.

Klasika Milano – San Remo se nekonala poprvé od druhé světové války. Vincenzo Nibali a tisíce amatérských cyklistů obsolvovali část trasy aspoň symbolicky, a to virtuálně na trenažérech. Belgičané uctili slavnou klasiku extrémními tréninkovými jízdami. Oliver Naesen zvládl 365 kilometrů, Thomas De Gendt 300 kilometrů.

Francouzský etapový závod Paříž – Nice odstartoval, ale bez osmičky World Tour týmů a se zakázaným přístupem fanoušků k jezdcům na startu a v cíli jednotlivých etap. Tradiční poslední etapa s cílem v Nice poblíž italských hranic se nekonala.

Jar bez dležebních klasik

V polovině března začaly mít události rychlý spád. Belgická vláda zakázala všechny březnové závody, tedy i většinu jarních cyklistických klasik. Maďarsko ohlásilo mimořádný stav, což přinutilo organizátory Giro d'Italia rozhodnout o odložení startu první cyklistické Grand Tour. Dne 15. března rozhodla Mezinárodní cyklistická unie (UCI) o pozastavení soutěžení minimálně do 3. dubna. Profesionální cyklisti se vrátili do svých domovů.

Najvýznamnější jarní klasiky: Okolo Flander, Paříž – Roubaix či Amstel Gold Race byly přesunuté na zatím neznámý pozdější termín.

Tour de France bez fanoušků?

Aktuálně se spekuluje o přeložení Giro d'Italia a nejvýznamnějších jarních klasik na podzim. V dalších týdnech by se mělo rozhodnout o konání Tour de France. Možná proběhne „za zavřenými dveřmi“. Francouzský ministr sportu načrtl, že by se mohla konat bez fanoušků při trati.

Její ekonomický model je totiž založený na televizních právech, ne na vstupenkách. Bývalý prezident UCI Brian Cookson přišel s jiným nápadem – zkrátit Giro, Vueltu i Tour de France ze třech na dva týdny.

Dopady na soutěžní cyklistiku

Bradley Wiggins upozornil, že dopady krize mohou být „devastační“ i na živobytí mnohých cyklistů. Šéf týmu Deceuninck – Quickstep Patrick Lefevere má také velké obavy: „V nejlepším případě se začne znovu závodit v červnu, v nejhorším se zruší celá sezona. Jestli se nepojede Tour de France, celý byznys model cyklistiky se může zhroutit.“

Lefevere upozorňuje, že sponzoři budou v důsledku ekonomických ztrát šetřit především na marketingu, a tak může hrozit zánik některých elitních cyklistických týmů. Zkušený manažer si zároveň neumí představit vměstnání jarních klasik, Grand Tours i mistrovství světa do několika měsíců. Právě zkrácení Grand Tours by mohlo alespoň částečně pomoci.

Frédéric Grappe, sportovní ředitel Groupama – FDJ, též upozorňuje na možnou nespravedlnost soutěžení, když by se náhle obnovilo v červnu nebo na podzim. Hovoří o „dvourychlostní“ Tour de France, pokud by se měla konat. Momentálně je totiž venkovní trénink zakázaný v Itálii, Španělsku i ve Francii, ale Belgičani mohou trénovat na silnicích, byť s omezeními.