Kdo sponzoruje cyklistické týmy?

Tagy:
Kdo sponzoruje cyklistické týmy?>

Bora - Hansgrohe, CCC Team či Jumbo - Visma. To jsou známé názvy cyklistických týmů. Víte proč Sagan, Van Avermaet či Roglič nosí na dresech právě tyto nápisy a co znamenají?

Silniční cyklistika je specifická a funguje jinak než například fotbal. Nejen dresy, ale i názvy týmů se mění podle sponzorů. V začátcích sponzorovali týmy zejména výrobci a prodejci bicyklů a cyklistické výbavy. Stále to platí ve světě horské cyklistiky.

Po druhé světové válce ale vstoupily do světa silniční cyklistiky velké národní i  mezinárodní společnosti. Prostřednictvím cyklistiky dokážou prezentovat svoji značku v desítkách zemí za poměrně málo peněz.  A to zajímavou kombinací přímo na trati, v průběhu vícehodinových televizních přenosů, plus přes internet a sociální sítě. To, z které země sponzoři pocházejí, a kde působí, ovlivňuje také složení soupisek jednotlivých týmů.

AG2R LA MONDIALE

Francouzský tým je sponzorovaný společností, která se zabývá pojištěním a spořením. Ta má více než deset tisíc zaměstnanců. Dresy týmu i logo společnosti kombinují hnědou a modrou barvu. Hnědá symbolizuje zemi a modrá nebe.

ASTANA PRO TEAM

Kuriozitou je, že tento tým je pojmenovaný podle bývalého názvu hlavního města Kazachstánu. To se mezitím přejmenovalo z Astany na Nur-Sultan. Sponzorují ho státní firmy z Kazachstánu.

BAHRAIN - MCLAREN

Nasser bin Hamad Al Khalifa. To je člen bahrajnské královské rodiny, který stojí za vznikem tohoto týmu. Sponzorují ho Bahrajnské království a McLaren. Britská značka, známá desítky roků ze světa Formule 1, se kromě výroby a vývoje v automobilovém průmyslu věnuje také zdokonalování sportovního vybavení.

BORA - HANSGROHE

Peter Sagan či Rafal Majka se neobjevují ve videích v kuchyňském prostředí jen tak náhodou. Bora je výrobcem moderních kuchyňských linek. A Hansgrohe se zabývá sanitou.

CCC Team

Oranžový polský tým je sponzorovaný prodejní sítí obuvi. CCC má více než  1200 prodejen v 29 zemích.

COFIDIS

Cofidis je další francouzskou společností z oblasti finančnictví, která působí v cyklistice. Poskytuje půjčky v mnohých zemích.

DECEUNINCK - QUICK-STEP

Výrobce PVC oken Deceuninck a výrobce laminátových podlah Quick-Step financují belgický tým. Obě firmy se prezentují modrou barvou, proto i nejúspěšnější tým v pelotonu nosí modrou. Majitelem týmu je český miliardář Zdeněk Bakala.

EF PRO CYCLING

Tento tým má zajímavého sponzora z oblasti lidských zdrojů. Education First je jedna z největších soukromých vzdělávacích organizací na světě. Její dceřinné společnosti se zabývají jazykovým vzděláváním, vzdělávacími a výměnnými pobyty. Má více než 40 tisíc zaměstnanců.

GROUPAMA-FDJ

FDJ je francozská loteriová společnost, která sponzoruje stejný tým už více než 20 roků. Groupama je další francouzskou společností z oblasti pojišťovnictví působící  ve světě cyklistiky.

ISRAEL START-UP NATION

Izraelský tým je nováčkem mezi elitou. Sponzoruje ho nezisková organizace z Tel Avivu, která „buduje mosty k izraelské inovaci“.

LOTTO-SOUDAL

Belgická státní loterie Lotto sponzoruje cyklistický tým od roku 1985. Soudal působí v oblasti stavební chemie.

MITCHELTON - SCOTT

Mitchelton je výrobce vína a Scott produkuje kola. Majitelem týmu je jeden z nejbohatších Australanů Jerry Ryan.

MOVISTAR TEAM

Movistar je značka telekomunikační společnosti Telefónica působící ve Španělsku a v latinskoamerických zemích. V některých zemích vystupuje pod značkou O2.

NTT PRO CYCLING

Nipon Telegraph and Telephone je další telekomunikační společností ve světě cyklistiky. Spolu s Toyotou, Mitsubishi a Hondou patří k největším japonským společnostem.

TEAM INEOS

Michal Kwiatkowski či Chris Froome oblékají dres týmu sponzorovaného mezinárodní chemickou společností Ineos.

TEAM SUNWEB

Slunce přes web. Název německého týmu naznačuje, že hlavním sponzorem je cestovní agentura nabízející zájezdy za sluncem.

TEAM JUMBO-VISMA

Jumbo je holandská síť supermarketů. Visma je norská IT společnost. I takové na první pohled nesourodé spojení nabízí sponzorský svět cyklistiky.

TREK-SEGAFREDO

Výrobca bicyklů Trek a společnost zabývající se kávou Segafredo stojí za tímto americkým týmem.

UAE TEAM EMIRATES

Spojené Arabské Emiráty a státní letecká společnost Emirates finančně zabezpečují tento tým, za který jezdí například Gaviria a Kristoff.