Mění čas zkušební Giro d'Italia. Pár dost kilometrů...

 
 
Úvod > Blog > Mění čas zkušební Giro d'Italia. Pár dost kilometrů...
 

Mění čas zkušební Giro d'Italia. Pár dost kilometrů...

Pátek, 19 květen 2017

Kouzlo časovky zase jednou zafungovalo. V 10. etapě Giro d´Italia stačilo necelých 40 kilometrů a suverénní vládce hor Nairo Quintana z týmu Movistar vysvléká růžový dres lídra a přenechává ho se ztrátou téměř dvou a půl minuty nizozemskému časovkáři Tomu Dumoulinovi. Stříbrný medailista z loňské olympiády nadělil druhému Geraintu Thomasovi (Sky) 49 vteřin a ve 39,8 km dlouhé časovce  potvrdil předpoklad, že pořadatelé vymysleli trať jubilejního 100. ročníku Gira opravdu geniálně. Tak, aby závod co nejvíce zdramatizovali. Nejprve cyklistům „postavili“ do cesty stoupání na Blockhaus v 9. etapě, kde se dal očekávat úspěšný útok Naira Quintany. Maličký Kolumbijec však získal v dlouhém a prudkém výjezdu na Dumoulina z týmu Sunweb a Pinota ze stáje Francaise des Jeux jen 24 vteřin náskoku. Thibaut Pinota ovšem v časovce propadl a další průběh závodu naznačuje, že  souboj o konečné prvenství se nejspíš odehraje mezi dvojicí Quintana – Dumoulin.

 

Quintana nyní musí v následujících horských etapách útočit a dohánět ztrátu, což se mu nejspíš podaří. Ve třetím týdnu čeká na peloton děsivá sestava dlouhých a prudkých výjezdů – především dvojnásobný výšlap na Passo dello Stelivio.  Jenže ani případné opětovné získaní „Maglia Rosa“ v horách nemusí Quintanovi ke konečnému vítězství stačit. Genialita záměru pořadatelů spočívá v tom, že bezkonkurenčně nejlepšímu vrchaři současnosti ztížili cestu za vítězstvím závěrečnou etapou – časovkou na 30 km do Milána. V letošním Giro d´Italia se může naplnit podobný scénář jako při legendární Tour de France roku 1989, kdy před poslední etapou – časovkou z Versailles do Paříže - držel Laurent Fignon žlutý trikot lídra se zdánlivě bezpečným náskokem bezmála minuty. Přivítězném ceremoniálu na Champs-Elysées se však radoval Greg LeMond, když třítýdenní závod vyhrál o osm vteřin. Podobný průběh se může odehrát i letos. Ukazuje se, že Quintana si před závěrečnou časovkou musí vytvořit hodně velký náskok, aby udržel Dumolina za sebou.  A ve hře zdaleka není pouze Dumoulin. Časovka se vcelku podařili i Nibalimu (Bahrain-Merida) a stojí za připomenutí, že k loňskému prvenství se dopracoval famózním závěrem ve třetím týdnu závodu. Ani Pinot není zdaleka definitnvně poražený. To samé platí o Thomasovi, který po pádu a pětiminutové ztrátě na Blockhausu dokázal pak v časovce, jak velkým je bojovníkem.  

Text: Manfred Strnad                 Foto: Sunweb

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze