Ondřej Cink o pádech v pelotonu World Tour

 
 
Úvod > Blog > Ondřej Cink o pádech v pelotonu World Tour
 

Ondřej Cink o pádech v pelotonu World Tour

Úterý, 18 duben 2017

V první části vyprávění Ondřeje Cinka o jeho přerodu z bikera světové úrovně v silničáře World Tour týmu Bahrain-Merida jsme se dozvěděli, jak nemohl najít angažmá v některém profesionálním bikovém týmu, poté co stáj Multivan Merida ukončila činnost na konci loňské sezony. Až na poslední chvíli dostal šanci v nově se tvořící silničářské formaci podporované stejnou značkou kol, na kterou byl dlouhé roky zvyklý. V závěru se Ondra dotkl ožehavého tématu rostoucího počtu pádů v závodech silničářů nejvyšší kategorie: „Musím říct, že polovina lidí na tom kole neumí jezdit.“ Jeho tvrzení možná leckoho překvapí, ale proč by se jinak v profesionálním pelotonu tolik padalo?

„Polovina lidí má vysokou výkonnost, ale s kolem si moc technicky nerozumí. Proto vznikají pády. Poznal jsem to hned na prvních dvou závodech. Z horských kol jsem si přinesl hodně zkušeností. Jde o základní chování na kole, ve sjezdech a o pohyb v pelotonu,“ charakterizuje podstatu problému Cink a pokračuje: „Dám příklad – když spadne v pelotonu někdo vpředu, ti co jedou za nimi, se leknou a okamžitě berou za brzdy. Když člověk vezme na doraz za brzdy, samozřejmě hned leží. Přitom se dá v klidu dobrzdit. Už jsem zažil takových situací spoustu, že to přede mnou spadlo. Vyřešil jsem to tak, že jsem šel do smyku, ustál to a v pohodě ubrzdil. Někteří závodníci jsou zbrklí a pro kolo nemají pořádný cit.“

Jedná se tedy hlavně o mladé a méně zkušené jezdce, kteří jsou příčinou častých pádů?

„V podstatě se jedná o kohokoli. Řekl bych, že to platí o polovině profesionálního pelotonu. Vidím třeba, jak to přede mnou spadne, ani nevím proč. Prostě nemají kolo pod kontrolou.“  

S tématem pádů souvisí samozřejmě i bezpečnost a nástup kotoučových brz. Mohou právě účinnější brzdy omezit pády?

„Do World Tour závodění nevidím kotoučové brzdy moc vhodné. Jsou bezpečnější, brzdí efektivněji, ale je tady ten problém s citem pro dobržďování. Znám to z horských kol. Stačí jemně vzít za páku a kolo stojí! Myslím si, že právě v tom bude problém. Může se padat ještě víc! Nemusí zrovna před nima upadnout někdo jiný, ale prostě spadnou sami od sebe.“

Jak je to s častým tvrzením odpůrců kotoučových brz, že totiž mohou způsobit zranění svým ostřím.

„Tohle si nemyslím. Kluci vezli kotoučové brzdy poprvé na závodě Paříž-Roubaix a zkoušeli roztočit kolo a přiložit na kotouč ruku. Zastavili ho holou rukou a nic jim neudělal. Ty kotouče nejsou vůbec řezné!“  

Ondřej Cink měl v průběhu jara možnost seznámit se s lídry týmu včetně slavného Vincenza Nibaliho. „Na Strade Bianche jsem byl určený jako pomocník Nibaliho společně s Viscontim. Měli jsme s ním zůstat co nejdýl, ale v závodě se bohužel vyskytly technické problémy a pády a najednou jsem se ocitl v první skupině. Sice jsem na to neměl, ale peloton pak už rezignoval a přestal nás dohánět. Dojel jsem do cíle sám na celkem slušném místě.“ (pozn. 18., nejlepší z týmu Bahrain-Merida.)

Jaký je Nibali jako týmový kolega? „On moc anglicky nemluví a vlastně se moc nebavíme (směje se). Začínám se víc učit italsky. Italů je v týmu hodně a s žádným se anglicky nedomluvíte. Do vysílačky přicházejí pokyny v italštině a pak je sportovní ředitel zopakuje anglicky,“ vysvětluje Ondra Cink současnou praxi.

Talentovaný vrchař prozrazuje, že při výšce 181 cm váží nyní 66 kg, což je o tři méně než v době závodění na horském kole. „Víc už hubnout by ale nemělo smysl. Ztrácel bych sílu,“ říká rodák z Rokycan, který se musel přeorientovat z výrazně intenzívního typu přípravy na vytrvalostní. „Loni jsem měl v polovině dubna najeto kolem čtyř tisíc kilometrů. Teď mám osm tisíc,“ usmívá se krátce před odjezdem na italskou Gardu, kde absolvuje další část přípravy.

Celý rozhovor s Ondřejem Cinkem najdete v nejbližších dnech na webu PelotonSport.cz.  

Manfred Strnad, PelotonSport.cz  

Foto: Pavel Myška

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze