Porovnání se světem: Kolik máme elitních silničních cyklistů?

Tagy:
Porovnání se světem: Kolik máme elitních silničních cyklistů?>

Profesionální silniční cyklistika patří k národnostně nejpestřejším sportům. V sezoně 2020  obléká dresy World Tour týmů 540 cyklistů ze 43 zemí. A čtyři z nich jsou z Česka. Josef Černý, Jan Hirt (oba CCC Team), Zdeněk Štybar (Deceuninck - Quick Step) a Roman Kreuziger (NTT Pro Cycling).

Roman Kreuziger je naším nejzkušenějším profesionálním silničářem, který vyniká v kopcích. Čtyřikrát se umístil v top ten celkového pořadí na Tour de France a jednou na Giro d' Italia. Zdeněk Štybar je nejuniverzálnější český profík a už desátou sezonu je věrný belgickému týmu. Vítěz vícero klasik, etapáku Eneco Tour a etap na Tour de France i na Vueltě a Espaňa. Jan Hirt znovu závodí na kole v oranžovém dresu CCC po dvouletém odskočení do týmu Astana. Josef Černý, vítěz Czech Cycling Tour a Okolo Jižních Čech, absolvuje teprve druhou sezonu ve World Tour.

Žel, kvůli zdravotním problémům postupně utichla a skončila kariéra Leopolda Königa, který se svého času dostal do elitní desítky na Tour de France a Giro d' Italia. Petr Vakoč jezdí po přestupu ze stáje Deceuninck - Quick Step za profesionální kontinentální tým Alpecin-Fenix a stává se týmovým kolegou například Mathieu van der Poela.

Západní cyklistické velmoci a hodně Poláků

Nejvíc elitních silničářů mají tradičně Francouzi (56), Belgičani, Italové (po 55), Španělé (38) a Australani (34). A jak jsou na tom naši sousedi? Slovensko zastupuje v profesionálnej silniční  cyklistice trojice Erik Baška, Peter Sagan, Juraj Sagan (Bora - Hansgrohe).

Poláci mají vlastní elitní tým CCC a až 11 elitních cyklistů: Maciej Bodnar, Rafal Majka, Pawel Poljański (všichni Bora - Hansgrohe), Kamil Gradek, Kamil Malecki, Michal Paluta, Szymon Sajnok, Lukasz Wiśniowski (všichni CCC Team), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), Michal Kwiatkowski a Michal Golaś (oba Team Ineos).

Giro d' Italia 2020 v Maďarsku

Maďarsko žije velkolepým startem Giro d' Italia 2020 v Budapešti, který je ale ohrožen pro koronavirus. V profi pelotonu se zrak maďarských fanoušků upírá na dvojici mladíků Attila Valter (CCC Team) a Barnabás Peák (Mitchelton-Scott). Z malých zemí nám může byt vzorem například Slovinsko s 9 elitními cyklisty. Reprezentují ho Grega Bole, Matej Mohorič, Domen Novak, Luka Pibernik, Jan Tratnik (Bahrain - McLaren), Luka Mežgec (Mitchelton-Scott), Primož Roglič (Team Jumbo-Visma), Jan Polanc a Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates).