Saganův třetí triumf – a znovu bez strategie!

 
 
Úvod > Blog > Saganův třetí triumf – a znovu bez strategie!
 

Saganův třetí triumf – a znovu bez strategie!

Pondělí, 25 září 2017

Jen pět cyklistů dokázalo vyhrát světový šampionát silničářů třikrát, ale pouze jediný v nepřetržití řadě. Peter Sagan! V neděli v norském Bergenu o centimetry přespurtoval letošního mistra Evropy – domácího Alexandera Kristoffa. „Jakou taktiku jsem zvolil? Žádnou jsem neměl. Opět jsem se spolehl na svůj instinkt,“ řekl po závodě trojnásobný světový mistr.

 

Sagan přiznal, že pět kilometrů před cílem už v úspěch moc nevěřil. V té chvíli se od čelní skupiny odpoutala silná dvojice – Julian Alaphilippe společně s Giovanni Mosconem. Francouz s Italem však v závěru více než šest hodin trvajícího závodu „vytuhli“ a v cílové rovince nakonec o medaile spurtovala skupina šestadvaceti cyklistů. Mezi nimi i Zdeněk Štybar, který netajil, že v posledních stovkách metrů už neměl na pořádný spurt dost energie. Přesto je jeho 14. místo ve stejném čase s vítězných Saganem nejlepším výsledkem českého reprezentanta v posledních deseti letech.

 

Mnozí odborníci předpovívali, že mistrovský závod rozhodne 1,4 km dlouhé stoupání na Salmon Hill v závěrečném z 12ti okruhů Bergenem. Jenže nikdo neměl dost sil, aby náskok z jeho vrcholu dotáhl do vítězného konce. „V posledním kilometru jsem si všiml, že jsme dostihli Alaphilippa. V konci závodu byl vpředu taky Gaviria. Nic jsem si neplánoval. To prostě nejde. Všechno se odehrává velmi rychle. To co děláte, není součást nějakého plánu nebo snad snu z předchozí noci. Jen jsem se připravil na spurt. Myslel jsem, že to vyjde tak na čtvrté, nebo páté místo. Netušil jsem, že obhájím titul, “ popsal Sagan své rozpoložení v rozhodujících chvílích závodu.

 

 

Každý z jeho tří světových titulů vzešel z jiné situace. V Richmodu v roce 2015 byl jasně nejsilnějším cyklistou závodu, v jehož koncovce sólově zaútočil. Loni v Doha se v pouštní bitvě často pohyboval na čele, aby mohl kontrolovat situaci. Letos v Bergenu byl celý závod neviditelný. Z klubka cyklistů se vynořil sto metrů před cílem a zvítězil! Bylo to přesně včas, aby dokázal přespurtoval Kristoffa, který zvolil delší spurt a v posledních metrech už neměl dost sil.

 

 

Třetí titul – a třetí různý účes. V Norsku se Sagan objevil v téměř stejném krátkém sportovním zástřihu, s jakým svou profesionální kariéru začínal před osmi roky v italském Liquigasu. Ostře kontrastujícím se zarostlým image loňské sezony, kdy se na pódiu v katarském Doha objevil po boku stříbrného Cavendishe a bronzového Boonena s výrazně dlouhými vlasy – mezi cyklisty nezvyklými. Pod přilbou je v nich dost horko... U Sagana jde tedy o návrat k větší přirozenosti. Také jeho projev v cíli působil sympaticky upřímně. „Vítězství chci věnovat Michele Scarponimu, který by měl zítra narozeniny,“ připomněl Sagan italského cyklistu, který letos na jaře při tréninku zemřel po střetu s nákladním autem. „A tohle vítězství věnuji také manželce. Čekáme mimčo. Je to pro mě krásný závěr sezony a jsem velmi šťastný,“ řekl v cíli Sagan. Za poslední rok se očividně zlepšil v angličtině. Je vidět, že týmová příslušnost k německé stáji Bora nese své ovoce.

 

Text: Manfred Strnad     Foto: CN

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze