Tour po 2 týdnech: Stále nejméně 4 favorité a smutný Quintana

 
 
Úvod > Blog > Tour po 2 týdnech: Stále nejméně 4 favorité a smutný Quintana
 

Tour po 2 týdnech: Stále nejméně 4 favorité a smutný Quintana

Pondělí, 17 červenec 2017

Peloton Tour de France už absolvoval 15 etap, ale rozuzlení jeho 104. ročníku je stále v nedohlednu. Vyrovnanost úzké špičky letošní Tour je taková, že ani nelze odhadnout, kdo nakonec oblékne žlutý trikot při slavnostním ceremoniálu 23. července na Champs Élysées. Stupňující se dramatičnost boje o celkové prvenství dokládá průběžné pořadí: 1. Froome (Sky), 2. Aru (Astana) – 18, 3. Bardet (AG2R) – 23, 4. Uran (Cannondale) – 29. O naději na radostné okamžiky na pódiu v Paříži může  reálně pomýšlet i zatím pálý Dan Martin (QuickStep). Ztrácí jen 1:12 a nikoli svou vinou. O desítky vteřin přišel v 9. etapě, když ho v závěrečném sjezdu „sundal“ padající Richie Porte.

Tým Sky má navíc k dispozici kromě Chrise Frooma ještě pověstného žolíka v podobě Mikele Landy na šesté pozici (- 1:17). Je zjevně ve výtečné vrchařské formě. Připravený ji naplno ukázat, pokud by Chris Froome z nějakých důvodů nemohl dál úspěšně bojovat o obhajobu svých dosavadních třech triumfů. Landa v nedělní etapě dotáhl Frooma do skupiny favoritů na celkové pořadí ve chvíli, kdy ten kvůli defektu ztratil ve stoupání téměř minutu. V této skupince rozjel pekelné tempo především tým AG2R snažící se získat maximálníá výhodu pro svého lídra Romaina Bardeta, ale díky Landově stíhačce se jim vysvléknout Frooma ze žlutého nepodařilo.

Také sedmá pozice Simona Yates, který suverénně drží bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let (-2:02), vypadá velmi nadějně. Mnohem horší je to s Nairem Quintanou. Skvělý vrchař a vítěz Gira z roku 2014 v nedělní 189,5 km dlouhé etapě označené jako zvlněná, nestačil tempu nejlepších a v průběžném pořadí vypadl z elitní desítky. Termín zvlněná je však v parametrech Tour de France značně zavádějící. Cyklisté sice nepřejížděli velehorské průsmyky Pyrenejí nebo Alp, ale ukazuje se, že trasa vedoucí středně vysokými horami se stoupáními délky kolem pěti až osmi kilometrů dokáže dokonale rozdělit peloton. V této „zvlněné“ krajině doplatil Nairo Quintana na únavu z květnového Gira. Je zřejmé, že v současné době, kdy cyklisté nemohou doplňovat energii a síly takovými prostředky jako v minulosti, je zátěž Giro – Tour v jedné sezoně hazardem. Poukazuje na to otec Naira Quintany. „My Kolumbijci prostestujeme, protože Naira tady ničíte! Pokud bylo v plánu, že pojede Tour, neměl předtím absolvovat Giro,“ kritizuje Luis Quintana tým Movistar.

Nairo Quintana dokončil Tour de France v roce 2015 na druhém místě, když vyhrál soutěž mladíků o bílý trikot. Loni dojel celkově třetí. Ani v jednom případě však neměl v nohách Giro d´Italia pouhý měsíc před startem Tour. Sám Nairo k tomu říká: „Je to poprvé, co jsme něco takového zkusili. Mysleli jsme si, že to bude dobrý nápad, ale jasně se ukazuje, že není. Příští rok se soustředíme vyhradně na Tour de France a přijedeme v lepší formě,“ slibuje drobný kolumbijský vrchař.

 

Tour de France má v pondělí volný den, po němž následuje závěrečný týden etap vedoucích převážně savojskými Alpami - včetně čtvrtečního finále na Col d´Izoard v nadmořské výšce přes 2300 metrů. Pokud se ani tam od sebe cyklisté bojující o žlutý trikot nevzdálí více než o drobné vteřinky, rozhodne celou Tour až sobotní časovka na 23 km v Marseille. 

 

- MS -     

Foto: Inet

 
 
 

 

  • V této části vás budeme během roku informovat o připravovaných cyklistických akcích, kterých se zúčastníme nebo které budeme sami organizovat.

 

  • V případě, že máte zájem využít tento prostor k informování ostatních cyklistů o zajímavých akcích, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na naší stránce, která má velkou návštěvnost, odprezentujeme informace, které budou zajímavé pro všechny nadšence cyklistiky. 

Těšíme se na společné cyklistické akce!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze