Zajímavosti z aplikace Strava: Nejoblíbenější a nejrychlejší kola

Tagy:
Zajímavosti z aplikace Strava: Nejoblíbenější a nejrychlejší kola>

Strava. To je celosvětově jedna z nejoblíbenějších sportovních aplikací a sociálních sítí. Používají ji miliony cyklistů.

Její podstatou je porovnávání vlastních dosažených časů, respektive porovnávání výkonů s kamarády anebo s profesionály. Na Strave můžete sledovat desítky profíků. Například Egana Bernala, Chrise Frooma, Michala Kwiatkowskeho (tým Ineos) či Alexandra Kristoffa (UAE-Team Emirates). Strava funguje už více než deset roků.

Podívali jsme se na zajímavé statistiky z roku 2019. Uživatelé najezdili 9 miliard kilometrů a nastoupali 90 miliard metrů. Data ukazují nárůst oblíbenosti městské cyklistiky a dojíždění do práce i díky různým systémům sdílení kol. Dalším zajímavým údajem je, že skupinové jízdy jsou podle Stravy průměrně dvakrát delší než sólo jízdy.   

Nej kola

Meziročně v aplikaci Strava nejvíce přibylo těchto 5 modelů kol: Trek Checkpoint, Orbea Oiz, Canyon Neuron, Orbea Terra, Trek Marlin. Nejrychlejší byla kola  Canyon Speedmax (průměrná rychlost 28,8 km/h), Cervelo P5, Giant Trinity, Trek Speed Concept a Specialized Shiv, tedy speciály na časovku a triatlon.

V průměru nejdelší jízdy absolvovali cyklisti na modelech Colnago C64 (49,24 km na jízdu), Bianchi Specialissima, Trek Emonda SLR, Pinarello Dogma F10 a Specialized S-Works Tarmac. V kategorii cyklistických zařízení nejvíce vzrostla oblíbenost Garmin Edge 530, Garmin Edge 830 a Wahoo Elemnt Roam.

Nejrychlejší jsou Nizozemci

Z pohledu průměrné rychlosti je také zajímavé porovnání národností. Nejrychlejší jsou Nizozemci (muži 26,92 km/h; ženy 21,36 km/h). Po rovině se totiž jezdí lehčeji než například po zvlněném profilu španělské krajiny (muži 22,31 km/h; ženy 19,86 km/h).

Samozřejmě, že si někteří cyklisti Stravu pochvalují, a někteří ji nepotřebují. Jak napsal jeden z fanoušků na sociálních sítích: Vymazal jsem si profil na Stravě před několika měsíci. Už nepoužívám cyklopočítač. Jsem teď jen já a moje kolo. Neřeším zbytečná data, nestarám se o vzdálenost, watty, tepy. Užívám si výhledy a bavím se.